Adventní věnec - zářivý symbol s bohatou historií

 
Blíží se doba roku, kdy se kolem nás rozsvěcují sváteční záře a jedním z nejvýraznějších symbolů Vánoc je adventní věnec. Tento tradiční prvek není pouze ozdobou, nese s sebou i bohatou historii a symboliku, a proto se na to podívejme podrobněji.

 

V našem článku se dozvíte:

  • Historii adventního věnce
  • Prvky a symboliku tradičního věnce
  • Význam adventních věnců v Česku
  • Význam vánočních věnců ve Skandinávii a u našich sousedů v Rakousku a Německu

Historie adventního věnce

Původ adventního věnce sahá do starověku, kdy se používal jako symbol naděje a přežití během temných zimních měsíců. Starověcí Římané uctívali boha Saturna během Saturnálií, slavnosti konané v polovině prosince. Právě v této době používali věnce z jehličnatých větví jako symbol přežití a naděje na návrat jara. Tento prvek přežití a naděje postupně získal své místo v adventním období.

Oproti tomu význam adventního věnce v křesťanství se objevil později a je spojen s adventní dobou, čtyřmi nedělemi před Vánoci. Jehličí věnce byly původně ozdobeny čtyřmi svíčkami, přičemž každá svíčka symbolizovala jednu neděli adventu. Pojďme se tedy podívat na samotnou symboliku vánočního věnce. 

Symbolika adventního věnce

Každý prvek vánočního věnce má svůj vlastní význam a symboliku:

Jehličí: Zelené jehličí symbolizuje trvalý život a naději.

Kruhový tvar: Bezpočátku a konce, symbol nekonečna a Boží lásky.

Svíčky: Světlo v temnotě, očekávání a radost před příchodem Vánoc.

Ozdoby: Přidávají barevnost a bohatství, každá s vlastním významem - od ořechů jako symbolu hojnosti až po červené plody jako znak života.

 

Ve starověku jsme na vánočních věncích mohli najít ořechy a plody jako symbol hojnosti a bohatství anebo stuhy, které symbolizovaly hojnost a radost.

Význam adventních věnců v Česku

U nás, v českých luzích a hájích, má vánoční věnec dlouhou a bohatou historii, která sahá až do doby našich předků, kteří pečlivě uchovávali a předávali tradice spojené s vánočními svátky. Je to spojení s tradicí, rodinnými rituály a očekáváním svátečního období. Tradiční český vánoční věnec, známý jako "vánoční koruna" nebo "adventní věnec", má své kořeny hluboko zakořeněny v historii a tradicích. V minulosti byl věnec vytvářen z jehličí smrku, borovice či jedle, často zdobený červenými stuhami, ořechy, sušenými plody a svícny.

Vánoční věnec se stal symbolem očekávání a přípravy na Vánoce. Jeho čtyři svíčky reprezentují každou neděli adventní doby, kdy se zapaluje jedna svíčka, postupně rozsvěcující temnotu a přiblížení se Vánoc.

České vánoční věnce si dokonce nesou svou číselnou symboliku.

​To, že vánoční věnec obsahuje čtyři svíčky jako symbol adventních neděl ví asi každý. Málokdo ovšem ví, že počet okvětních lístků, sušených plodů anebo typů jehličí má význam v rodinných tradicích, který se předává z generace na generaci. Schválně se zeptejte svých babiček a maminek jak ony zdobily vánoční věnce a jestli se s zdobením propojovala i rodinná tradice a symbolika. 

Výroba vánočních věnců je rozšířená v mnoha zemích po celém světě a každá země má své vlastní tradice a zvyky spojené s tímto řemeslem. My se teď podíváme na na v poslední době velice oblíbenou Skandinávii a naše sousedy Rakousko a Německo. 

Význam vánočních věnců ve Skandinávii, v Rakousku a Německu

Kdo by neznal tradiční skandinávský minimalismus a důraz na přírodní materiály. Tvorba vánočních věnců se tomu nevymyká. Tradiční skandinávský vánoční věnec se vyznačuje již zmíněnou jednoduchostí a propojením harmonie s přírodou. Na typickém věnci najdete jehličí z borovice, anebo jedle, bobule, ale i eukalyptus a sušené plody citrusů. Umělé dekorace rozhodně na věnci nenajdete. 

Zato vánoční věnce v Rakousku a Něměcku jsou vyjma tradičního jedličí bohaté na dekorace, často barevně laděné do zelena a červena. Podobně jako v případě našich tradičních věnců, věnce obsahují svíčky, které se zapalují každou neděli a symbolizují postupný příchod Vánoc. 

V našem květinářství ctíme české tradice spojené s vánočním věncem. Naše věnce nejsou jen prostou ozdobou, jsou to spojení s dědictvím, které ctíme a předáváme dál.

Každý kousek jehož vytváření je prováděno s ohledem na tradiční české vzory a použitím kvalitních materiálů, aby každý věnec vyzařoval krásu, která je spojená s dědictvím české vánoční tradice.

Nicméně fantazii se meze nekladou. A proto ať už hledáte tradiční věnec nebo něco modernějšího, zastavte se u nás a najděte ten pravý kousek vánoční magie pro váš domov. 

Rádi pro Vás vyrobíme adventní věnec podle vašich přání.