Mezinárodní den žen se slaví 8. března - Jakou vybrat květinu k MDŽ?

 

Mílí čtenáři,

Mezinárodní den žen se blíží a proto je dobré si připomenout historii tohoto svátku. Darování květin k MDŽ ženám v tento den sebou nese velikou symboliku, kterou byste si neměli nechat ujít. 

MDŽ připadá každý rok na 8. března. Je to den, kdy si připomínáme boj za rovnoprávnost žen. Zároveň je to příležitost darovat květiny ženám, které nás inspirují a podporují. Oslavte tento den s námi a nechte ženy kolem sebe vědět, jak jsou pro vás důležité.

Historie Mezinárodního dne žen

Mezinárodní den žen se slaví každoročně 8. března a je to celosvětový den, který oslavuje sociální, ekonomické, kulturní a politické úspěchy žen. Tento den je také výzvou k akci za rovnost žen a mužů a za práva žen.

Historie Mezinárodního dne žen sahá až do počátku 20. století. V roce 1908 pochodovaly ženy v New Yorku za lepší pracovní podmínek, vyšších platů a volební právo. Tato demonstrace inspirovala ženy v dalších zemích a v roce 1910 navrhla Mezinárodní socialistická konference žen v Kodani myšlenku Mezinárodního dne žen. Návrh byl přijat a první Mezinárodní den žen se slavil v roce 1911 v Rakousko-Uhersku, Dánsku, Německu a Švýcarsku.

V následujících letech se Mezinárodní den žen stal významným dnem pro ženská práva a symbolem ženské solidarity. Během první světové války si ženy v Rusku připomínaly Mezinárodní den žen poslední neděli v únoru (podle juliánského kalendáře), což právě odpovídá 8. březnu kalendáře gregoriánského.

Mezinárodní den žen se v průběhu let slavil různými způsoby, včetně shromáždění, pochodů a demonstrací. V posledních letech se tento den stal středem zájmu propagace a akcí na podporu rovnosti žen a mužů a práv žen a v některých zemích je uznán jako oficiální svátek.

Od roku 1975 je svátek oficiálně uznán Organizací spojených národů a je připomínán jako den mezinárodní solidarity žen za rovnoprávnost, spravedlnost, mír a rozvoj. (zdroj - wiki)

Květiny a mezinárodní den žen

Darování květin ženám na Mezinárodní den žen se dnes stalo způsobem, jak vyjádřit uznání a úctu ženám v našem životě. Druh květiny a její barva mohou mít v různých kulturách různý význam, ale obecně lze v tento den darovat ženám jakoukoli květinu, která představuje krásu, sílu a odolnost. 

Některé z nejoblíbenějších květin pro Mezinárodní den žen zahrnují:

  1. Růže - růže jsou symbolem lásky a vášně a mohou být vhodné pro partnerské vztahy.

  2. Tulipány - tulipány jsou krásné a elegantní květiny, které jsou spojovány s láskou a prosperitou. V některých zemích jsou tulipány dokonce oficiálními květinami pro Mezinárodní den žen.

  3. Karafiáty - karafiáty jsou květiny ze skupiny karafiátovitých, které jsou původem z Evropy, Asie a severní Afriky. Existuje mnoho druhů karafiátů a jsou často pěstovány jako okrasné květiny. V kultuře jsou karafiáty spojovány s láskou, věrností a úctou.

  4. Hyacinty - Hyacinty jsou květiny původem z východního Středomoří, které jsou populární pro své krásné, vonné květy a jsou často pěstovány jako okrasné květiny. Hyacinty jsou jednou z prvních květin, které se objevují v období jara a jsou také populární květinou pro Velikonoce.

  5. Narcisy - Narcisy jsou často považovány za symbol nového začátku a obnovy, protože kvetou v období jara, což je tradičně spojováno s obdobím obnovy přírody a růstu nového života. Tyto květiny také symbolizují naději, čistotu a nevinnost. Květiny jsou tradičně dávány jako dárek k oslavě Velikonoc nebo k narozeninám v březnu.

  6. Frézie - Frézie jsou krásné, vonné květiny, které jsou původem z Afriky, ale jsou nyní pěstovány po celém světě. Tyto květiny jsou obvykle malé, asi 3-5 centimetrů v průměru, a jsou k dispozici v různých barvách, včetně bílé, žluté, růžové, červené, oranžové, fialové a modré. Jedna z charakteristických vlastností frézií je jejich silná a sladká vůně, která může naplnit celou místnost. Tato vůně je obzvláště silná v noci a frézie jsou proto považovány za ideální květiny pro večerní oslavy nebo romantické příležitosti.

  7. Lilie - lilie jsou krásné květiny, které symbolizují čistotu, naději a laskavost. Mohou být vhodné jako dary pro přátele, nebo pro rodinu.

  8. Gerbery - gerbery jsou květiny, které symbolizují radost, optimismus a naději. Mohou být vhodné pro dary pro přátele nebo mladé ženy.

  9. Chryzantémy - chryzantémy jsou trvanlivé květiny, které symbolizují odolnost a dlouhověkost. Mohou být vhodným darem pro matky, babičky nebo jiné významné ženy v našich životech.

Nejlepší volbou jsou ovšem květiny, které má žena ráda. Tím projevíte svůj zájem o její osobu. A takové doporučení platí pro všechny příležitosti.

Je důležité poznamenat, že darování květin sice může být hezkým gestem, ale není to jediný způsob, jak oslavit Mezinárodní den žen. Tento den je také příležitostí k uznání pokračujícího boje za rovnost žen a mužů a k obhajobě ženských práv. Proto tím nejlepším způsobem, jak tento svátek uctít, je projevovat respekt ke všem ženám po celý rok!

Přeji Vám krásný den,

Martin Huszár

Květinářství M. Huszárová